Факультет музичного мистецтва

Кафедра академічного хорового мистецтва здійснює навчання студентів за кваліфікаціями:

  • Диригент хору;
  • Викладач фахових дисциплін;
  • Артист хору, соліст-вокаліст (соліст хору, ансамблю).

Кафедра хорового диригування (академічний хор), нині кафедра академічного хорового мистецтва, існує з часу відкриття Інституту культури і мистецтв (сьогодні КНУКіМ) в 1968 році. Багато років кафедру очолювали відомий музичний та громадський діяч, прекрасний диригент та композитор, народний артист України, проф. М.П. Гринишин (1970-1997рр.), відомий диригент та громадський діяч, Заслужений діяч мистецтв України, проф. Д.В. Радик (1997-2005 рр.), з 2005 року по сьогоднішній день – Заслужена артистка України, професор Н. М. Кречко.

В різні роки на кафедрі працювали: художній керівник українського народного хору ім. Г. Верьовки, народний артист СРСР, нині академік і Герой України А.Т. Авдієвський, диригент національного театру опери і балету України ім. Т. Шевченка, народний артист України, нині професор І.Д. Гамкало, хормейстери національного театру опери і балету України ім. Т. Шевченка, доктор мистецтвознавства А.П. Лащенко та кандидат мистецтвознавства Заслужений діяч мистецтв України М.С. Юрченко, народний артист України, художній керівник чоловічої хорової капели ім. Л. Ревуцького Б.Б. Антків, заслужені артисти України: професор консерваторії М.А. Бердєнніков, та доцен Л.В. Бухонська. Постановку голосу та сольний спів в різний час викладали провідні солісти національного театру опери і балету України ім. Т. Шевченка, народні артисти України, професори С.М. Фіцич, М.О. Коваль, доценти: Л.В. Юрченко, В.І. Федотов, Заслужені артисти України, доценти: О.В. Яценко, С.В. Кисла.

Головним у діяльності кафедри завжди був пошук шляхів постійного оновлення змісту, форм і методів навчально-виховного процесу, індивідуальний підхід до розвитку особистості студентів та формування професійної майстерності у відповідності до умов і запитів сьогодення. Кафедра завжди дуже чутливо реагувала на потреби національної хорової культури. Надзвичайно бурхливий розквіт самодіяльного хорового мистецтва 70-80-х років ХХ ст. знайшов відгук у підготовці спеціалістів саме цього спрямування. В 1972 р. було відкрито заочне відділення, на яке кафедра приймала щороку близько 60 чоловік. Ці студенти вже працювали за фахом і були керівниками самодіяльних хорових капел, ансамблів, викладачами музичних шкіл, працівниками в галузі культури, але не мали вищої освіти.

В 1990-х рр. почалося реформування кафедри у контексті вдосконалення системи якісної підготовки фахівців. Динамізм та гострота життєвих процесів періоду перебудови та становлення незалежної України відбилися і на розвитку культурно-мистецької сфери: була знята заборона з величезного пласту духовної музики, відбувалися пошуки українських композиторів в сфері нового бачення фольклорних витоків - «нова фольклорна хвиля», з’явилися новації в області естетики хорового звучання. Самодіяльне хорове мистецтво в цей час поступається широкому аматорському руху, що пропагує нові та наново знайдені безмежні духовні скарби національної хорової музики. На базі аматорських колективів, що досягли значного рівня майстерності в багатьох містах України створюються муніципальні камерні хори, що суттєво збільшило кількість професійних хорових колективів.

Зберігаючи традиції кафедри у підготовці фахівців хорового мистецтва, викладачі кафедри розуміють і враховують нові історичні умови. На кафедрі запроваджено підготовку спеціалістів за новими кваліфікаціями «артист хору» та «соліст - вокаліст», що відповідає вимогам часу – поповнити професійні хорові колективи співаками, які мають не тільки гарні вокальні дані, але й методично обґрунтовану професійну освіту, з розумінням основ диригентського мистецтва, методики та практики хорового співу. І нині студенти кафедри можуть отримати окрім кваліфікації «диригент хору», кваліфікацію «артист хору» (або «соліст - вокаліст»). Вірність такого рішення підтверджують випускники. Тільки за останні 10 років понад 30 випускників спеціалізації стали артистами провідних хорових колективів України: Національної капели «Думка», ансамблю класичної музики ім. Б. Лятошинського, чоловічої капели ім. Л. Ревуцького, Національної капели бандуристів, муніципальних хорів «Київ», «Хрещатик», «Гомін» та багатьох інших хорових колективів України.

2000-ні роки відзначилися новими тенденціями в сфері вищої освіти, трансформаціями учбового процесу в рамках входження університету в загальноєвропейські параметри. В контексті цих завдань професорсько-викладацьким складом кафедри під керівництвом завідувача кафедри доцента, Заслуженої артистки України Наталії Михайлівни Кречко були оновлені навчально-методичні комплекси всіх дисциплін кафедри, розроблені системи оцінювання знань та вмінь студентів згідно нових програм, визначені кваліфікаційні вимоги для спеціалізації хорове диригування (академічне) згідно європейського стандарту фахових кваліфікацій (бакалавр).

Кречко Наталія Михайлівна – завідувач кафедри академічного хорового мистецтва, доцент, Заслужена артистка України. Закінчила Національну музичну академію України ім. П. Чайковського по класу диригування (1992) у Народного артиста СРСР, Героя України, проф. Л. Венедиктова; по класу вокалу (1996) та асистентуру - стажування (1999) у Народного артиста України, проф. В. Куріна. Лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів «Мистецтво XXI сторіччя» (2004). Лауреат спеціальної премії «Найкращий диригент» Міжнародного конкурсу ім. Г. Димитрова Варна (Болгарія 2008). Автор наукових статей з історії і теорії хорового мистецтва України.

З 1992 р. викладає в КНУКіМ, з 2005 – завідувач кафедрою хорового диригування та академічного співу, а також художній керівник та головний диригент студентського академічного хору «ANIMA», який під орудою Н. Кречко здобув звання лауреата Міжнародного конкурсу камерних хорів «Ялта–Вікторія» (2005), конкурсу хорових колективів ім. Г. Димитрова (Варна, Болгарія, 2008), а також Гран-Прі міжнародного конкурсу хорових колективів у м. Торрев’єха (Іспанія, 2013). Серед випускників Н. Кречко - заслужена артистка України Оксана Дондик.

м. Київ, вул. Чигоріна, 20, ауд. 48, Телефон: (044) 284-51-49 (деканат), Електронна пошта: GRUCYNJ@I.UA