ПРАКТИКА У ПИРОГОВО: ВЕЧОРНИЦІ НА АНДРІЯ

Вечорниці, досвітки – одна з форм осінньо-зимових вечірніх розваг, що відбувались у хаті. На вечорниці оповідали казки, танцювали, поєднуючи дозвілля з роботою. Здавна зібрання парубків і дівчат відбувалося на вечорницях, які починалися пізньої осені і тривали до початку Великого посту. Ось таке календарне святкове дійство в рамках навчальної, виробничої і переддипломної практики відтворили у Національному музеї архітектури та побуту України у с. Пирогів (Київщина) студенти - фольклористи – учасники фольклорного ансамблю «Кралиця» КНУКіМ (керівник – заслужений працівник культури України професор Іван Сінельніков).

Як і в давнину, коли для проведення вечорниць дівчата підшуковували хатину, у музеї підготували простору стародавню будівлю, яка змогла вмістити усіх присутніх на вечорницях: і краличан, і глядачів – спостерігальників, і знімальні групи «1+1», «УТ-1», «Культура», «UA», що готували репортажі про свято Андрія для своїх телеканалів.

Як і в давнину, хлопців і дівчат – краличан, що відтворювали звичаї і обряди Андріївських вечорниць, зустрічала Господиня цього дому, яку всі прибулі величали «вечернична, досвітчана мати, паніматка». Саме вона в давнину стежила за дотриманням усіх звичаїв та традицій під час вечорниць. На нашому святі цю роль блискуче виконала завідувач науково-творчого відділу музею п. Інна Кукліна, яка в жартівливій формі оповідань розповіла про історію вечорниць, їх різновиди. Наприклад, з’ясувалося, що дівчата відвідували вечорниці тільки у своєму селі і трималися переважно одного гурту, а хлопцям дозволялося відвідувати усі вечорниці свого села, а також і сусідніх.

Основою колишніх буденних вечорниць була робота дівчат за вишиванням, прядінням, шиттям, оскільки саме від їхньої працьовитості залежало і їхнє придане. На святкових вечорницях молодь танцювала, співала, тобто розважалася. Хлопці ж розповідали різноманітні історії, казки, співали пісні, танцювали, залицялися. Усе це відтворили на своїх вечорницях у Пирогові учасники фольклорного ансамблю «Кралиця», а ще кралицькі дівчата гадали на дровах, пшениці, стрічках, співали протяжних і жартівливих українських народних пісень, а хлопці взяли участь в головному обрядодійстві Андріївських вечорниць – кусанні Калити, адже, за прикметою, хто її вкусить – одружиться протягом року!

Танці, жарти, загальний святковий настрій панували на вечорницях. Зрозуміло, що фольклористи – кнукімівці відтворювали Андріївські вечорниці за певним сценарієм, над яким працювали професор Іван Сінельніков і магістр – фольклористка УІ-го курсу Ірина Прядун, однак, у певний момент, на святі запанувала імпровізація і це стало кульмінацією вечорниць, адже ніщо так не вражає, як знання традиції і можливість, а вірніше, вміння вільно її інтерпретувати у сучасних умовах!

Пропонуємо перегляд фотосесії, щоб зануритися у загальносвятковий настрій, створений «Кралицею» у Пирогові!