МУЗИКА В ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ

В рамках «Днів науки КНУКіМ – 2018» відбулася науково-практична конференція студентів, магістрантів і науково-педагогічних працівників факультету музичного мистецтва «Музика в діалозі з сучасністю: мистецькі. педагогічні, комунікаційні аспекти музичної культури України».

В рамках цьогорічної науково-практичної конференції ФММ КНУКіМ засідання відбувалися у секціях протягом кількох днів. Секція бандури та кобзарського мистецтва, роботою якої керувала професор, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Надія Богданівна Брояко, зосередила свою увагу на питаннях сучасного стану побутування кобзарської традиції і теоретичних засадах традиційної і новітньої кобзарсько-бандурної педагогіки – навчання грі на бандурі. Активну участь у роботі секції взяли студенти – магістранти Світлана Євган, Настя Зябарова, Світлана Лагода і Данило Мельник.

Засідання секції музичної фольклористики відбулося під керівництвом кандидата мистецтвознавства доцента Маргарити Вікторівни Скаженик. Основною тематикою цьогорічного наукового спілкування фольклористів КНУКіМ стала регіональна фольклористика: слухачі і учасники секційного засідання із зацікавленням прослухали доповідь про композиційні різновиди щедрівок – іонік північної Житомирщини (Скаженик М.В.), долучилися до перегляду цікавих відеозаписів зимового фольклору Карпатського регіону (Коробов О.Ю.) і прослухали записи музичного фольклору з теренів Миколаївської області (студентка 2-го курсу Т. Чухно). Активними в цій секції були магістри А. Маринич з темою «Пісенний репертуар поляків села Жмурне Лельчицького р-ну Гомельської області» та А. Вільчинська (тема «Дитячі колядки та щедрівки: особливості музичного устрою та виконання»), а також інші учасники конференції.

Секція академічного хорового мистецтва, спікером якої була завідувач однойменної кафедри професор Наталія Михайлівна Кречко, також плідно попрацювала над питаннями наукового осмислення сучасного стану академічного вокально-хорового мистецтва в Україні і світі. Зокрема, були заслуханими такі виступи: Кречко Н.М. «Всеукраїнські хорові академії - новий формат творчої взаємодії молодих музикантів»; Я. Комарніцький, студент 3-го курсу, «Вокальний цикл А. Дворжака «Циганські мелодії», як взірець романтичного вокального циклу»; А. Остапенко, студентка 2-го курсу «Хорова музика Ганни Гаврилець»; Чаплигіна Анна, студентка 4-го курсу, «Хорові обробки в творчості М. Кречка»; Бондаренко А.І. «Українські вокальні переклади як складова мистецької історії України»; Журченко К., студентка 4-го курсу, «Значення хорових сцен у жанрі великої французької опери (на прикладі А. Бойта «Мефістофель»)» та інші. Робота в секції була плідною, цікавою і багатоаспектною.

Не менш цікаво відбулося наукове спілкування секції народно-хорового мистецтва (керівник – кандидат мистецтвознавства професор, завідувач однойменної кафедри Олена Михайлівна Скопцова). Учасники наукової комунікації не лише дискутували про перспективи розвитку сучасного народно-хорового і народно-вокального мистецтва, а й супроводжували свої доповіді наглядними ілюстраціями – співом українських народних і авторських пісень. Відзначимо у цій секції виступ магістрантки Діани Теслик.

Надзвичайно ґрунтовно і насичено відбулися засідання секції народно-інструментального мистецтва (керівник – професор Петро Олександрович Андрійчук), секції духових та ударних інструментів (керівник Володимир Іванович Романовський) і секції естрадно-джазового мистецтва (керівники – доцент Тетяна Василівна Пістунова, доцент Вероніка Миколаївна Тормахова і завідувач кафедри фольклористики, бандури та інструментального мистецтва доцент Вероніка Юріївна Дорофєєва). Викладачами, студентами і магістрантами розглядалися тенденції та перспективи розвитку сучасного інструментального мистецтва України, піднімалися питання функціонування і розвитку інструментарію, а також сучасної музично-інструментальної освіти.

Яскравим прикладом поєднання науки, освіти і практики став майстер-клас відомого українського музиканта Виктора Павелко, що завершував наукове спілкування в рамках секції естрадно-джазового мистецтва. Віктор Павелко – учасник багатьох українських і європейських джазових фестивалів, композитор, аранжувальник, бенд-лідер, кращий тенор-саксофоніст за версією Do#Dж 2009. А таож учасник таких колективів, як «Viktor Pavelko Quartet», «Deep tone project», «Kiev Big Band», «Oleg Pashkovskiy Quartet» та багатьох інших. Спілкування із Майстром завжди є цікавим для студентів, особливо із музикантом із такою плідною і яскравою творчою біографією! Тож слухали гру Майстра і грали разом із Віктором Павелко кнукімівці залюбки!

«Дні науки КНУКіМ – 2018» на факультеті музичного мистецтва відбулися. Конференція кнукімівців – музикантів окреслила цікаві питання історії і розвитку сучасної української музичної культури і освіти, що знайдуть своє відображення у подальших наукових розвідках.