Українська народна пісня – духовна скарбниця нації

22-26 травня 2013 року вдев’яте відбувся Міжнародний хоровий фестиваль-конкурс MUNDUS CANTAT у місті Сопоті (Польща) під патронатом Міністерства культури Польщі, мерів міст Сопота і Гданська. Понад двадцять хорових колективів із Європи, Азії, Америки, Польщі, Австрії, Німеччини, Швеції, Сінгапуру, Колумбії взяли участь у фестивалі.

Українську культуру презентували творчі колективи Київського національного університету культури і мистецтв: Український народний хор імені Станіслава Павлюченка та вокальний ансамбль AD LIBITUM (художній керівник та головний диригент колективів кандидат мистецтвознавства, доцент Олена Скопцова, хормейстер Вікторія Ткаченко).

Високе міжнародне журі, сформоване з професорів вищих навчальних музичних закладів Польщі та Філіппін, у номінації «Музика світська та народна» визнало найкращим Український народний хор імені Станіслава Павлюченка. Також колектив здобув срібну нагороду і грошову премію за високу хорову майстерність та інтерпретацію народної пісні. В конкурсній програмі народного хору КНУКіМ прозвучали українські народні пісні в обробках Г. Гаврилець, А. Авдієвського, частина з фольк-опери «Цвіт папороті» Є. Станковича. Програма вокального ансамблю AD LIBITUM являла собою синтез пісні і танцю (сучасні аранжування українських народних пісень та елементи хореографії). За результатом конкурсу ансамбль виборов срібну нагороду.

Члени журі були вражені манерою звукової емісії, тембральним колоритом та репертуарною палітрою колективів. Голова журі декан факультету теорії музики та хорового диригування, професор Гданської музичної академії Мартін Томчак відзначив, що українське народно-хорове мистецтво було представлене на конкурсі вперше і висловив сподівання, що ця зустріч сприятиме налагодженню мистецької співпраці між творчими колективами Гданської музичної академії та Київського національного університету культури і мистецтв.

Хочеться звернутись зі словами вдячності до ректора Київського національного університету культури і мистецтв Михайла Михайловича Поплавського та завідувача кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва Наталії Леонідівни Регеші за сприяння в організації подорожі. Участь у фестивалі дозволила безпосередньо познайомитись із сучасними хоровими колективами, тенденціями світового хорового мистецтва. Надзвичайно вразили слухачів виступи гостей фестивалю, зокрема хору університету Св. Томаса з Філіппін та квінтету XCor із Венесуели.

В рамках фестивалю творчі колективи Київського національного університету культури і мистецтв виступили на відкритих концертних майданчиках, в костелах Сопота і Гданська, взяли участь у параді хорів.

Глядачі стоячи аплодували колективу, а після концерту висловлювали керівникам та артистам хору щиру вдячність за яскраве, емоційне виконання творів і отримане естетичне задоволення.

Церемонія нагородження та Гала-концерт транслювались on-line на офіційному сайті фестивалю. У виконанні Українського народного хору імені Станіслава Павлюченка прозвучала частина кантати «Лебеді материнства» А. Пашкевича, а також спільно з хором TUTTI e SOLO (Гданськ) «Молитва за Україну» М. Лисенка. Отримані нагороди свідчать про високу професійну майстерність та про інтерес, що виявляють до українського мистецтва за кордоном.

Автор статті: Вікторія Ткаченко – старший викладач кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва.
Фото: Тетяна Соколова – студентка 1 курсу кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва.