СВІТОВА КЛАСИКА УКРАЇНСЬКОЮ

У Музеї-квартирі В.С. Косенка у Києві відбувся концерт із циклу «Світова класика українською» під назвою «Із зими у весну». Куратором і організатором концерту виступив провідний концертмейстер кафедри музичного мистецтва КНУКіМ Андрій Бондаренко. Під час концерту виконувалися твори Шуберта, Косенка, Стеценка, Чайковського і Рахманінова. Частково в цьому концерті було повторено твори із нещодавнього концерту А. Бондаренка «Зимова подорож», в основу якого ліг однойменний цикл Ф. Шуберта, тож ті, хто пропустив це свято вокальної музики, змогли насолодитися чарівними зимовими мелодіями!

Але основою квітневого концерту стала весняна музика, в тому числі відбулися дві прем’єри – «Вербочки» Віктора Косенка (у перекладі Валерія Яковчука) та «Це сталось рано повесні» Петра Чайковського (переклад Юрія Отрошенка). І звичайно ж, звучав популярний шедевр – «Весняні води» С. Рахманінова. Через цей твір, як свідчить практика, проходять усі майстерні вокалістки, і тепер цей челендж пройшла викладач факультету музичного мистецтва КНУКіМ Жанна Закрасняна! Захоплююча зимова подорож, що йшла засніженими стежками вокального Шуберта, закінчилася переможними «Весняними водами» Сергія Рахманінова!

Більшість творів, які прозвучали, поки що мало відомі українському слухачеві. Цикл «Зимова подорож» (Winterreise D.911) був написаний Францем Шубертом у 1827 році на тексти Вільгельма Мюллера незадовго до смерті композитора. За спогадами сучасників, в цьому циклі композитор намагався передати свої власні почуття, власний життєвий шлях, який видався дуже непростим. Українською мовою в повному обсязі цикл було перекладено лише у 2018 року Юлією Гершунською, і прозвучали вони в концерті вдруге.

В доробку Юрія Отрошенка – чимало вокальних перекладів як західних так і російських авторів. Романс «Весняні води» С. Рахманінова виконувався вже багатьма вокалістами. В концерті усі почули нову інтерпретацію – від Жанни Закрасняної. А романс «Це сталось рано по весні» П. Чайковського прозвучав в концерті (і загалом в Україні українською мовою!) вперше.

Родзинкою концерту стало прем’єрне виконання романсу «Вербочки» Віктора Косенка в українському перекладі Валерія Яковчука. В радянські часи цей романс був відомий під назвою «Там на небі зірочки», тоді як оригінальний текст не публікувався імовірно через нетолерантне ставлення радянських чиновників до християнської тематики – в оригінальному вірші О. Блока йдеться про свято Вербної неділі. Додамо також, що свої фарби у звукову палітру концерту внесли студентка ФММ КНУКіМ Яна Буланова і нещодавня наша випускниця Аліна Сердека. Вітаємо організатора і учасників концерту із вдалим музичним проектом!