Народознавчі студії Василя Скуратівського

Ім’я відомого етнографа і письменника Василя Скуратівського назавжди залишиться символом відродження українського духу, а його книги «Берегиня», «Покуть», «Русалії» – тим бездонним джерелом, з якого ще багато поколінь будуть черпати не тільки інформацію про наші національні традиції, звичаї та обряди, закорінені у сиву давнину, а й поняття про ідеальну красу, силу і снагу людської творчості.

Дякуючи його любові і праці, українці вперше за довгі роки оцінили те, чим були багаті, красиві й цікаві світові. Працюючи в журналі «Українська культура та етнографія», Василь Тимофійович запровадив традицію розповідати про народні набутки в ефірі республіканського радіо, прилучаючи тим самим до народних скарбів людей, заохочуючи до пошукової і наукової роботи творчу молодь. Із «Берегині», власне, почалася і однойменна радіопередача, яку донині веде на каналі «Культура» його донька і послідовниця – Ярина Скуратівська.

Останні роки свого життя Василь Тимофійович присвятив роботі в Українському центрі культурних досліджень при Міністерстві культури України, очолював тут лабораторію традиційної культури, яка сьогодні носить його ім’я. Саме ця лабораторія в пам’ять про свого засновника запровадила вісім років тому Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Народознавчі студії пам’яті Василя Скуратівського», яка цього року відбувалася в Національному центрі української культури «Музей Івана Гончара» 24- 25 жовтня із проведенням круглого столу на тему «Традиційна народна культура українців: спадкоємність і новаторство».

В роботі конференції разом з багатьма відомими українськими етнологами, фольклористами, мистецтвознавцями і митцями взяли участь студенти і викладачі секції музичного фольклору Кафедри фольклору, народнопісенного і хорового мистецтва Факультету музичного мистецтва КНУКіМ: професор Іван Сінельніков, доцент Валентина Сінельнікова, студентки ІV курсу Анна Лук’янова, Анна Лотиш, Тетяна Усенко і фольклорний ансамбль «Кралиця».

Робота конференції була розподілена на теоретичну і практичну частини. У пленарному засіданні, яке вела відомий український фольклорист-практик, кандидат педагогічних наук, заступник директора Українського центру культурних досліджень професор Світлана Садовенко, розглядалися питання побутування і відродження традиційної культури в умовах глобалізаційних процесів у світі, її трансляції в поколіннях, сучасних форм і перевтілень традиційного мистецтва в українській культурі, а також питання державної політики у сфері нематеріальної культурної спадщини України.

Практична частина конференції складалася з низки майстер-класів із вив’язування традиційних головних уборів, створення традиційного українського одягу, роботи з дитячим фольклорним ансамблем. Окремий майстер-клас із традиційної української співочої культури проводив для учасників конференції  наш відомий фольклорний ансамбль «Кралиця» і його керівник – заслужений працівник культури України професор Іван Сінельніков. Учасники нашого фольклорного колективу заспівали пісні з Чернігівщини, Полтавщини, Житомирщини і розповіли про особливості виконавської манери цих регіонів і жанрового різноманіття фольклорної системи Полісся і Центральної України. Наприкінці майстер-класу «Кралиці» професор Світлана Садовенко подякувала колективу і наголосила, що спів «Кралиці» – це завжди цікаво і змістовно, і саме те, що основний склад нашого колективу – це молодь, дає впевненість в тому, що в нашої традиційної культури є майбутнє.