ПРО МУЗИКУ: МІСТИФІКАЦІЯ РЕМО ДЖАЗОТТО

Вперше відомий на увесь світ твір Adagio g-moll Томазо Альбіноні було опубліковано в 1958 р музичним критиком Ремо Джадзотто. Авторитет професора історії музики університету Флоренції, автора біографії багатьох знаменитих італійських композиторів, був настільки високий, що йому повірили безперечно. Зараз же мало хто сумнівається, що автором Adagio є сам Ремо Джадзотто.

У передмові до видання Adagio g-moll Томазо Альбіноні 1958 року Ремо Джадзотто стверджував, що відновив твір за маленьким фрагментом, який знайшов в Міланській бібліотеці на початку 1940-х рр. Перевірити музикознавця, найбільшого знавця творчості композитора, було просто нікому. І навіть ніде – значна частина спадщини Альбіноні була втрачена під час Другої світової війни при загибелі Дрезденської державної бібліотеки.

У 1992 р Ремо Джадзотто написав одному німецькому журналісту, що при підготовці біографії Томазо Альбіноні на початку 1940-го року виявив чотири такту нот для скрипки і генерал-бас до них (генерал-бас - basso numerato - використовувався італійськими композиторами, починаючи з XVI ст., щоб застрахуватися від плагіаторів. Музиканти записували басові ноти, а саму п'єсу імпровізували по пам'яті). У передмові до першого видання Ремо Джадзотто написав, що генерал-бас твору зберігся повністю, і ця удача нібито дозволила йому відновити Adagio.

Однак повну партитуру генерал-баса ніхто і ніколи не бачив. Правда, у помічника Ремо Джадзотто збереглася ксерокопія шести тактів і партії генерал-баса, проте у музикознавців викликає сумніву, що записана там музика - епохи бароко. Словом, сьогодні фахівці впевнені, що знамените на весь світ Adagio g-moll Томазо Альбіноні склав його біограф в XX столітті. Ремо Джадзотто помер в Пізі в 1998 р, так і не визнавши цього факту