Сучасний Шевченко

Із нагоди 200-річчя Великого Кобзаря у Київському національному університеті культури і мистецтв за сприяння керівництва Факультету музичного мистецтва відбулася творча зустріч із відомим українським вченим-філософом, заслуженим діячем науки і техніки України, доктором філософських наук, професором Мирославом Поповичем на тему «Сучасний Шевченко».

Мирослав Володимирович розповідав студентській молоді про дитячі роки поета, його нелегку долю, характеризував стиль написання і творчу спадщину митця. Основну увагу гість зосередив на релігійному світобаченні Генія українського народу, адже в його поезіях часто можна зустріти демонстрацію релігійності автора.

«Біблійні образи органічно вплетені в «тканину» Шевченкових віршів. У поезії Кобзаря образ Святого Письма набуває виразного українського колориту. Наприклад, в «Ісаія. Глава 35 (Подражаніє)» поет змальовує зовсім не близькосхідний, а підкреслено український пейзаж – з гаями, степами, озерами й розлогими селами. Цілком очевидно, що перекладаючи пророцтво Ісаї про звільнення рабів українською, Шевченко говорить не про стародавній ізраїльський народ, а досить прозоро натякає на знедолених українських селян», – зазначив Мирослав Попович.

На лекції КНУКіМівці дізналися, що постійне апелювання до біблійної тематики не завадило поету шукати теодіцею – «виправдання бога», яке узгоджує його існування як творця і правителя світу поряд з існуванням темних сторін буття, возз’єднує наявність зла й несправедливості з ідеєю божої мудрості та всемогутності.

Уже півтора століття в світовій літературі поезія Тараса Григоровича Шевченка сприймається як унікальний феномен, геніальність якого досяжна лише тим, хто спроможний віднайти наріжний камінь народного світогляду. Цим каменем неодмінно стає віра, яка у кожного народу віднаходить власне обрамлення, в залежності від національного духовного колориту.

Підсумовуючи розповідь про Великого Кобзаря, Мирослав Володимирович Попович мовив: «Добре ознайомившись із біографією і творчістю Шевченка, можна зробити висновок – він був нещасливою людиною. Тяжка доля поета нерідко доводила його до розпачу та безнадійності. Звісно, Шевченко не був атеїстом, втім назвати його глибоковіруючою людиною теж навряд чи можливо. Усе своє життя Кобзар перебував у духовному пошуку. Він шукав здійснення вищої правди, Божої правди. Пошук цей був непростим, сповненим сумнівів, бунтарства та вільнодумства. І сьогодні, згадуючи Тараса Шевченка, ми, християни, маємо, перш за все, піднести щиру спільну молитву за цю талановиту людину».