Обрядова осінь в українському скансені

У «Пирогові», національному музеї народної архітектури та побуту, просто неба відбулося вже традиційне багаторічне свято «Осінь весільна». Десять народних колективів з Київської, Житомирської, Черкаської і Чернігівської областей представили весільні обряди – викуп нареченої, випічку короваю, а також зовсім новий обряд – «Понеділок».

«Свято «Осінь весільна» було і залишається найулюбленішим для киян і гостей міста, які проводяться в музеї», – розповіла нам один з організаторів заходу науковий співробітник художньо-творчого відділу музею Аліна Князікевич. – «Завдання музею – зберегти і донести до нащадків національні традиції, обряди, самобутню українську культуру. Осінь – це період весіль. І сьогодні, в цей непростий час, ми повинні пам’ятати – життя продовжується! Наша сила – в наших родинах, в наших дітях!» – цими словами розпочалося обрядове дійство на музейній сцені.

Аліна Валеріївна – випускниця-фольклористка КНУКіМ, активна учасниця фольклорного ансамблю «Кралиця» Факультету музичного мистецтва університету культури. Тому не дивно, що краличани постійно долучаються до різноманітних творчих заходів у Пирогові. Ось і урочисту обрядову програму «Осені весільної» відкрив виступ КНУКіМівської «Кралиці» під керівництвом її незмінного керманича – заслуженого працівника культури України, професора Івана Сінельнікова. Естафету весільних обрядодійств від «Кралиці» прийняв ще один фольклорний колектив КНУКіМ – ансамбль «Многая лєта» (керівник Ганна Коропніченко), а також солістка Національної філармонії України, викладачка-фольклорист КНУКіМ, кандидат мистецтвознавства Тетяна Школьна.

На сцені Співочого поля музею музикантами КНУКіМ відтворювалися весільні обряди сватання, розплітання коси, приїзду молодого, зустрічі невістки, викупу та скривання молодої, перезви тощо. Наші фольклористи стали окрасою обрядової програми: за талановите виконання весільних пісень і танців численна публіка дякувала артистам гучними довготривалими оплесками.

Професійність і майстерність КНУКіМівських фольклористів вражала, незважаючи на те, що серед них були і першокурсники, які за короткий термін, що відводився на репетиції (лише два тижні від початку навчального року), впевнено й активно влилися в репертуарну палітру своїх колективів. Вітаємо наших першокурсників-фольклористів: для них участь у чудовому обрядовому святі стала «бойовим хрещенням» у професію, а ще надзвичайною можливістю побувати в унікальному скансені, відвідати ярмарок народних майстрів і познайомитись з автентичними колективами з різних регіонів України.