Гастролі Словаччиною

Цього року гастрольний тур Українського народного хору імені Станіслава Павлюченка  кафедри фольклору, народнопісенного та хорового мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв (художній керівник та головний диригент Олена Скопцова) розпочався з Закарпатської області, а саме прекрасного міста Ужгорода.

Першою концертною площадкою для колективу став вищий навчальний заклад «Східноєвропейський Слов'янський Університет», де нашу українську пісню з захопленням слухали студенти та викладачі цього вишу. У свою чергу нам було приємно після концерту переглянути цілу галерею стендів культурного життя студентів та викладачів університету і поспілкуватися в неофіційній обстановці з студентами. Також поступила пропозиція про співпрацю та культурні зв’язки між університетами.

Наступним етапом нашого туру був похід до Закарпатської обласної філармонії. Тут ми мали змогу відвідати відомий у всьому світі Заслужений академічний Закарпатський народний хор (художній керівник Наталія Петій-Потапчук). Цей колектив – перший в історії Закарпаття професійний мистецький колектив, створений 25 вересня 1945 року. Його першими художніми керівниками були М. Добродєєв та П. Милославський. До складу колективу входять хорова, танцювальна та оркестрова групи. У репертуарі – старовинні русинські, українські, словацькі, угорські, чеські, румунські, німецькі, польські та російські народні пісні й танці. Ми мали змогу побувати на репетиції цього славного колективу, поспілкуватися з його артистами і керівниками, обсудити питання розвитку народнопісенного сценічного виконавства в сучасній Україні.

А далі в гастрольному графіку павлюченківців була Словаччина, виступ у найпрестижнішому концертному залі «Чорний орел» м. Пряшів. Патріотичними нотами наповнив атмосферу величного концертного залу «Чорного орла» наш колектив в другий день перебування в Словаччині. Офіційна церемонія розпочалась з виконання гімнів обох держав, після яких слово мала почесний консул України Ольга Бенч. «Ми пишаємося співпрацєю з таким відомим в Україні колективом як народний хор імені Станіслава Павлюченка», - наголосила у своєму вітанні п. Ольга. – «Колектив вже не вперше виступає в Пряшеві, і ми гордимося, що Дні незалежності України в Словаччині завжди супроводжують виступи цього славного хору!»

На концерті був представлений різноманітний репертуар – українські, закарпатські та словацькі народні пісня, але окрасою вечора стала «Україно, любов моя» (муз. І. Шамо, сл. Ю. Луценка, соліст Маркіян Свято), під час виконання якої зал підвівся. Ще довгий час глядачі не хотіли відпускати артистів, кожен з них висловлював слова подяки особисто, що неабияк вразило наші серця. Це свідчить про те, що пісня, яку ми несемо, живе в серцях кожного, байдуже якої він національності.

Надзвичайно тепло і щиро нас приймали і в католицькому університеті Іоанна Павла ІІ, де хор ім. Станіслава Павлюченка дав концерт разом з оркестром народної музики. Студенти та викладачі були неймовірно враженні теплотою та світлістю, з якою були виконанні пісні Ігора Шамо «Зачарована Десна» та «Не шуми, калинонько». Не стояли осторонь й під час запальних танців, в яких закружляли солісти хору. Подарунок від нашого університету – книга про історію і сьогодення нашого Вишу, стала своєрідним символом єдності і співпраці між нашими країнами. Після бурхливих оплесків, на велике прохання ректора ми заспівали словацьку народну пісню «Aka si mi krasna», яка стала гідним завершенням нашого виступу.

Отже, Словаччина вкотре аплодувала українському народному хору імені Станіслава Павлюченка! Враження вирують колективом, хористи обмінюються фотографіями й готуються до нових гастрольних подорожів!

Володимир Горобець,

завідувач лабораторії кафедри фольклору,