Народна пісня як Всесвіт

27 січня в лабораторії музичного фольклору КНУКіМ відбувся майстер-клас керівника відомого українського молодіжного фольклорного гурту «Божичі» Іллі Фетисова і атвентичного виконавця на ударних інструментах з села Підгайне Іванківського району Київської області Валентина Михайловича Давиденка.

Ансамбль українського аутентичного співу «Божичі» – музичний колектив, створений у різдвяні свята 1999 року в місті Києві учасниками колядного гурту. Більшість учасників – випускники кафедри фольклору Національної музичної академії України. Ансамбль відтворює справжню старовинну пісенну та танцювально-інструментальну традицію, яка ще збереглась у селах та хуторах України, але зникає з катастрофічною швидкістю.

Одним із основних напрямків діяльності ансамблю є наукове дослідження сіл України з метою запису зразків автентичного фольклору. Керівник гурту, Ілля Фетисов, за участю решти учасників, з 1999 року організовує байдаркові фольклорні експедиції річками України. За цей час було досліджено безліч сіл вздовж річок на території десяти областей України: Київської, Полтавської, Сумської, Чернігівської, Дніпропетровської та інших.

«Божичі» є засновниками «Школи традиційного народного танцю» – першого в Україні постійно діючого вже протягом 10-ти років клубу автентичного народного танцю, що функціонує на базі УЦНК «Музей Івана Гончара» та Культурно-мистецького центру НаУКМА. Функціонування Школи – яскравий приклад того, що традиційна народна культура може існувати в умовах міста, не як концертний номер чи музейний експонат, а бути абсолютно живою, виконувати свої головні функції – охоплювати широкі маси людей, дарувати радість, додавати життєвих сил, зв’язувати долі людей.

Отже, власне цими відомостями про колектив і розпочав свою зустріч із студентами кафедри фольклору, народнопісенного і хорового мистецтва ФММ КНУКіМ Ілля Фетисов. А потім ми говорили про народну пісню як відображення законів будови  Всесвіту, про варіанти її відтворення в сценічних умовах, про важливість збереження автентичної першооснови у вторинному виконанні. «Україна без народної культури, без народної пісні вже не постане! Тому, збережемо народну пісню, народну культуру – вбережемо Україну назавжди!» – ці слова п. Іллі стали лейтмотивом зустрічі.

Шановний гість говорив і про особливості звукобудови в фольклорній народнопісенній манері, а також  про українські народні танці. Дуже цікаво розповідав гість про українську танцювальну традицію: «У традиційному народному танці завжди є дві складові – музика та сам танець, тобто, певний хореографічний рух. Текстовий ряд може бути, може не бути, але, навіть, коли він є, він ніякої смислової ролі не грає: у тих, що танцюють – своя гульня, у тих, хто приспівує – своя. У музикантів – своя. Якщо ми подивимося на сучасні дискотечні танці, то тут поставлено все із ніг на голову – танцю, тобто, певного хореографічного руху, немає взагалі, натомість текстовий ряд, періодична електронна пульсація виходить на перший план. Цим і відрізняється традиційна танцювальна культура від сучасної. У традиції хореографічний рух та його характер є головним. Наші предки випрацьовували століттями азбуку хореографічних рухів та їхній характер – змінювалися інструменти, змінювалася музика. А рухи лишилися! Характер лишився!»

А закінчилась зустріч справжнім майстер-класом з народних танців, до якого долучилися усі бажаючи. Під супровід гармошки Іллі і бухало (народний барабан) п. Валентина студенти радо витанцьовували «Гречаники», «Картошку», «Якова» та інші танці, практично засвоюючи отримані під час лекції знання і ще раз переконуючись в тому, що народна музична традиція є невмирущою!