Слов'янська мелогеографія

З 2011 року в Києві проводиться щорічна спеціалізована етномузикологічна конференція «Слов’янська мелогеографія», у якій беруть участь представники фольклористичних  шкіл Києва, Львова, Харкова, Москви, Мінська. Організатором конференції неодмінно виступає Проблемна науково-дослідна лабораторія (ПНДЛ) з вивчення народної музичної творчості, яка  є науково-дослідною інституцією Національної музичної Академії України ім. П. І. Чайковського.

Нещодавно учасниками поважного наукового форуму «Словянська мелогеографія – 2015» вже вкотре стали студенти і викладачі – фольклористи факультету музичного мистецтва КНУКіМ. В роботі конференції взяли участь: заслужена артистка України, відомий український етноорганолог професор Раїса Гусак, кандидат мистецтвознавства, доцент Маргарита Скаженик, старший викладач кафедри фольклору, народнопісенного і хорового мистецтва, знаний український фольклорист – практик Ганна Коропніченко, аспірантка Інна Тільга, магістрант Олег Коробов і студенти ІІІ курсу Ольга Вакулич, Марія Ковалик і Йосип Чава.

Лейтмотивом конференції стала така тема: в останні десятиліття все важливіше місце посідають методи структурної типології, музичної ареалогії та картографування фольклорної архаїки. Нині зріла наукова думка драматично стикається з масовим щезанням цінного матеріалу, і це природно: доживають віку етнофори – носії старої традиції і сама звичаєва основа народного буття давно втратила свій сенс. Тим часом музиканти-фольклористи не втрачають надії звести інформацію про географічне поширення регіональних, субрегіональних та локальних музичних традицій в карті музичних діалектів України, принаймні, фрагментарній.

Матеріалом для дослідження постають рудименти календарної та весільної звичаєвості – саме з причини історичної спадковості та консерватизації цих давніх культурних утворень. Зібрані матеріали, опрацьовані належним чином, картографуються. Сьогодні мелогеографічний напрямок скерований на створення Атласу народно-музичних діалектів. Приємно, що фольклористи КНУКіМ є однією із потужних робочих груп, що бере участь у цій кропіткий і нелегкій, але поважній науковій роботі. Настане літо і усі вони роз’їдуться своїми фольклорними стежками у пошуках нових неоціненних етнографічних і фольклористичних раритетів для доповнення й удосконалення Атласу. Успіхів вам, пошукувачі, хранителі й продовжувачі старої традиції! Цікавих архаїчних знахідок, плідної і вдячної роботи на фольклорній ниві!