Міжнародний етнологічний форум

Наприкінці вересня 2015 року викладачі кафедри народної художньої творчості та фольклору взяли активну участь у Міжнародному науковому форумі «Польська й українська етнологія сьогодні. Традиції та перспективи», що відбувався у м. Львів. На поважній науковій конференції побували завідувач кафедри кандидат історичних наук, доцент Валентина Володимирівна Сінельнікова і професор кафедри кандидат історичних наук Ольга Анатоліївна Поріцька.

Науковий форум відбувся у м. Львів і був присвячений ювілею Польського Народознавчого Товариства (120-літтю з часу заснування). Ініціаторами проведення і організаторами асамблеї виступили Центральне управління Польського народознавчого товариства та Інститут народознавства Національної академії наук України у Львові, а також кілька поважних наукових та освітянських установ як з боку Польщі (Вроцлав, Варшава), так і з боку України.

Надзвичайно насиченою і змістовною була програма наукового форуму. Кнукімівські викладачі взяли участь в урочистому відкритті і пленарному засіданні наукової конференції, яку відкрив почесний консул Республіки Польща у Львові професор Ярослав Дрозд у надзвичайно красивому Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України. На розгляд польських і українських науковців були запропоновані сучасні наукові досягнення польських та українських етнологів, а також науковців із суміжних дисциплін. Метою конференції стало ознайомлення з доробком та перспективами польської та української етнології, а також культурної антропології, фольклору, музеєзнавства.

Валентина Володимирівна Сінельнікова виступила на секційному засіданні конференції з темою «Українські етнографічні матеріали в шкільних, сільських і районних музеях Нижнього Поволжя», поклавши в основу доповіді матеріали власних фольклорно-етнографічних досліджень в означений регіон 2000 – 2015-го років. Темою виступу Ольги Анатоліївни Поріцької була «Українсько-польське пограниччя: проблема міжетнічних стосунків і самоідентифікації», змістовна доповідь була присвячена здебільшого питанням збереження самоідентифікації поляками Житомирщини і також була побудована на матеріалах польових досліджень автора. Виступи кнукімівських науковців були із зацікавленням заслухані, активно обговорювалися під час секційних засідань і кулуарних постсекційних наукових спілкуваннях.

Валентина Володимирівна і Ольга Анатоліївна активно спілкувалися із науковцями Національного закладу ім. Оссолінських і Національного музею у Вроцлаві, Інституту народознавства Національної академії наук України у Львові, Львівського національного університету ім. Івана Франка, Львівської національної наукової бібліотеки України ім. Василя Стефаника. Тісно спілкувалися із вченими Інституту Івана Франка НАН України – нащадками великого «каменяра» Оксаною Омелянівною Франко і Андрієм Дмитровичем Франко.

А ще у програмі конференції були екскурсії неповторним історичним Львовом і його музеями, концерт музики польських композиторів у Львівській Національній філармонії, а також майстер-клас з українських народних пісень для польських учасників конференції, що дали під час неформальної спільної вечері Валентина Володимирівна і Ольга Анатоліївна.

Отже, Міжнародний форум за участю викладачів кафедри народної художньої творчості та фольклору КНУКіМ окреслив дослідницьку проблематику, методи і теорії, а також способи інтерпретації, які впроваджуються сьогодні польськими та українськими етнологами та дослідниками із суміжних дисциплін; визначив стан етнології / культурної антропології в Центральній і Східній Європі та її функціонування в академічних і позаакадемічних структурах, а також майбутнє польської і української етнології / культурної антропології і місце кнукімівських дослідників у загальному розвиткові європейської етнологічної науки.