Українсько-німецькі джазові зустрічі

13 жовтня одразу два цікаві майстер-класи відбулися на факультеті музичного мистецтва КНУКіМ. За ініціативи відомого українського джазового музиканта Ігоря Закуса, під орудою заступника декана ФММ Тетяни Пістунової і за підтримки GOETHE INSTITUT в Києві із студентами та викладачами кафедри джазу та естрадного співу спілкувався «Дует Матріа» з Кельну (Німеччина).

Дует Матріа: Тамара Лукашева – вокал, мелодіка, фортепіано, Матіас Шріфль – труба, флюгельгорн, туба, еуфоніум. Матіас Шріфль – майстер гри на мідних духових інструментах. Тамара Лукашева – співачка-сопрано. Їх обох поєднує грайливе поводження з класикою, джазом та вокальною музикою.

Чемпіон світу з гри на мідних духових інструментах і чарівниця голосу – саме так можна назвати дует джазових виконавців Матіаса Шріфля та Тамари Лукашевої. Він –музикант, який добуває зі своїх інструментів ніколи нечувані звуки, незалежно від їх розміру та конструкції. Труба та туба, еуфоніум і альпійський горн. «Що це за труба?» - думалось на майстер-класі, коли він сурмив, трубив і ніжно шепотів на них. Шріфль народився у містечку Вайлер Марія Райн біля Нессельванґа в Альґої. Сьогодні він належить до найпопулярніших джазових трубачів світу. Його вже засипали призами: приз за джазову імпровізацію Західнонімецької телерадіокомпанії WDR, Зірка року газети Мюнхенер Абендцайтунґ, номінація на приз «Rising star» (нова зірка) за пропозицією Кельнської філармонії. Він грає на рівних з найбільшими зірками сцени.

Тамара Лукашева з Одеси, міста на Чорному морі, а сьогодні – слухачка консерваторії м. Кельну, забезпечує незвичний контраст. Вона співала в оперних театрах у своїй батьківщині, перш ніж вирішити повністю відпустити свій голос на волю. Голос стає інструментом. Своїм яскравим, теплим сопрано вона виводить чуттєві і м’які вокальні партії.

Їх обох поєднує походження з музикальних родин, де вони зростали, слухаючи класику, джаз і народну музику своєї країни, яку вони зберігають і сьогодні. Творчо, гостро, жартівливо, актуально. Усі, хто був присутній на майстер-класі, не встигали слідкувати за тим, що відбувалося, коли у цій музикальній мандрівці світом зустрічався співак йодлів з Альґою та блюз з Нового Орлеану. Або хіп-хоп. Або ще щось. Або коли українська полька супроводжувалася бітбоксом на альпійському горні.

Стежки цих музикантів завжди нові. Під час «Веркшопу для студентів КНУКіМ» - так назвали свої майстер-класи німецькі музиканти – Тамара виконала обробки українських народних пісень, авторські п’єси та джазові стандарти. І разом із Матіасом вони багато імпровізували і спілкувалися із публікою. Здавалося, ввечері музикантам потрібно бути на концерті з циклу «JAZZ-коло» Ігоря Закуса в Палаці мистецтв «Україна», потрібно відпочити перед концертом, а вони із задоволенням діляться секретами своєї майстерності і не хочуть зупиняти спілкування!

До речі, про секрети. Головний, так впевнені Матіас і Тамара, - любити свою справу, жити нею і знати, чого ти хочеш у мистецтві, а також брати від усіх викладачів все, що тільки можна. Сором і страх – не друзі для музиканта, тривала дорога пошуків, помилок і знахідок у професії будуть супроводжувати усе життя того, хто захотів свідомо присвятити себе музиці.

Наприкінці майстер-класу разом із Тамарою і Матіасом співала і грала уся аудиторія: люди, спочатку зустрічі закомплексовані, у фіналі спілкування вже не соромилися своїх мистецьких спроб у нових для них музичних стилях. Яскраво і незвично, нетрадиційно, - ось основні слова, якими характеризують учасники майстер-класу зустріч із німецькими музикантами. Отже, сезон мистецьких зустрічів на ФММ 2015 – 2016 розпочато! До нових мистецьких відкриттів!