Аспекти фольклористичних досліджень

29 жовтня в навчальній лабораторії музичного фольклору Кафедри народної художньої творчості та фольклору Факультету музичного мистецтва КНУКіМ відбувся круглий стіл «Фольклористичне експедиційне дослідження: науково-практичні аспекти», організований у співпраці з Київським обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи.

Учасниками дискусійних обговорень стали викладачі Факультету музичного мистецтва, студенти Кафедри народної художньої творчості та фольклору, науковці і практики-фольклористи з Київського обласного центру народної творчості та культосвітньої роботи в особі його директора Тіни Василівни Гресько і Національного музею архітектури та побуту України «Пирогів», який представляла старший науковий співробітник Інна Миколаївна Кукліна.

Модератором заходу – завідувачем кафедри Валентиною Володимирівною Сінельніковою, до обговорення були запропоновані такі питання: методологічні і концептуальні засади організації і проведення ФЕД, методи збору і пошуку інформації; документування фольклорної традиції: методики, питання і проблеми; документування фольклорної традиції в умовах урбанізації. Розмова йшла і про важливість запитальників фольклорних експедицій, а також про оптимізацію програм збору музично-етнографічних матеріалів.

Господарі і гості круглого столу жваво спілкувалися, обмінювалися думками й досвідом фольклористичних польових досліджень. Наприклад, Інна Миколаївна Кукліна розповіла про традиційні обрядодії в «Пирогові» і можливості здійснення польового дослідження в умовах фольклорно-етнографічного свята. Тіна Василівна Гресько надала інформацію про фольклорні гурти Київщини і репрезентацію фольклорно-етнографічної спадщини українського народу на обласних конкурсах і фестивалях.

Головною змістовною складовою круглого столу стали звіти студентів ІІ – ІV курсів з дисципліни «Практикум (фольклорні експедиції)» за І-ий семестр 2015 – 2016 навчального року. Дуже цікавою й різноманітною була ця частина наукового заходу! Студентки ІІ-го курсу Тетяна Біланюк, Дарина Бобруйко, Маша Дудник однією групою та Іона Деркач, Діана Пукало і Юлія Базелюк другою групою досліджували фольклорну традицію сіл Вінниччини, одноосібні окремі експедиції здійснила Вінниччиною Катя Канонишена, а Чернігівщиною – Святослав Овчаренко. Студентки ІІ – ІV курсів Марія Ковалик, Ірина Гудзь, Ольга Вакуліч, Анастасія Нечаєва, Ілона Ющенко, Анастасія Потурнак у складі різних груп здійснили кілька надзвичайно цікавих і плідних експедиційних виїздів у села Київської, Вінницької і Рівненської областей. Альона Покальчук, студентка ІІІ-го курсу, продемонструвала усім відеоматеріали, записані у Черкаський області – обряд «золотого» весілля. Дмитро Кокошко (ІІІ-ий курс) звітував за групу третьокурсників, Олег Гавдьо та Аревік Григорян – про записані ними музичні артефакти у Полтавський області. Фінальною крапкою звітувань стала розповідь Сергія Пеньковця, Влада Пешкіна та Євгена Пихтні (І – ІІІ-ий курси). Емоційна доповідь хлопців про спілкування з носіями живої фольклорної традиції у Запоріжжі і демонстрування відеозаписів з експедиційних сеансів викликали море позитивних емоцій в учасників круглого столу.

Наприкінці роботи наукової зустрічі було прийнято спільне рішення провести ще кілька заходів на запропоновану тематику, а також узгоджено із представниками Національного музею архітектури та побуту України план спільних заходів Кафедри народної художньої творчості та фольклору на цей навчальний рік, зокрема заплановано кілька майстер-класів з українського народного декоративно-прикладного мистецтва (витинанка, писанкарство, лялька-мотанка та ін.), які проведуть співробітники музею для студентів ФММ КНУКіМ, а також відбудеться кілька концертів фольклорних колективів університету культури в музеї.