Музика – життя...

«Скрипка - то одного душа. Цимбали - то іншого життя. Вони ще були зовсім малими, але вже тоді в їхні серцях жила музика. Один Василько виходив на свій хутір і починав награвати чарівних коломийок, а інший підхоплював ті пісні своїми дзвінкими цимбалами. Насправді дуже цінним для нас був цей майстер-клас. Кожен черпнув щось для себе з цих глибин знань. Неймовірно талановиті Василь Геккер (скрипка) і Василь Паланюк (цимбали)! Було приємно насолоджуватись цією фантастичною грою. В такі моменти ти просто відпочиваєш душею».

Ми розпочали нашу розповідь про подію, що відбулася 11-го грудня 2015-го року в лабораторії музичного фольклору кафедри народної художньої творчості та фольклору ФММ КНУКіМ, з емоцій і коментарів в соцмережі «ВКонтакті» студентки 1-го курсу Сніжанни Боярської, яка мала змогу вперше в своєму житті доторкнутися до магії народної інструментальної музики України.

Це був майстер-клас відомих українських музикантів – скрипаля Василя Геккера і цимбаліста Василя Паланюка. Сьогодні один – соліст Національного академічного оркестру народної музики України, другий – оркестру Київського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «Калина». Але обидва вони є представниками унікального осередку автентичної інструментальної традиції Гуцулії – села Мишин і сусідніх з ним сіл Івано-Франківської області.

На майстер-класі було багато музики – сумувала і веселила скрипка: у майстерних руках Василя Геккера звучали гуцульські, прикарпатські і полонинські награвання, а також музика прикарпатських циган. Разом із другим Василем і його цимбалами вони грали багато весільної гуцульської музики, адже змалечку, лише навчившись грати на інструменті, були весільними музиками у рідному селі. Звучали й коломийки, а окрім скрипки і цимбалів – сопілки, фрілки, флояра, дримби. І здавалося, наче уся аудиторія на деякий час перенеслася в Карпати, на гуцульське весілля, до дзвінких гірських річок і безмежного неба. Гості так захопили усіх своєю грою і майстерністю, що студенти не змогли утриматися – і долучилися до спільного музикування: так Женя Пихтін яскраво доповнив інструментальний дует професіоналів своєю грою на бубоні.

Півторагодинний майстер-клас промайнув, наче п’ять хвилин, студенти довго не відпускали гостей, поки ті, на прохання  завідувача кафедри народної художньої творчості та фольклору і організатора зустрічі Валентини Володимирівни Сінельнікової не пообіцяли прийти ще раз, але тепер ще й із автентичним вокалістом. Тож чекаємо із нетерпінням ще однієї можливості долучитися до високого народного мистецтва!