Старовинний і сучасний карильон

На Факультеті музичного мистецтва КНУКіМ відбувся майстер-клас «Розвиток дзвонарного і карильонного мистецтва» від Георгія Черненка. Заповнена студентами і викладачами аудиторія радо зустріла Георгія Васильовича Черненка – заслуженого артиста України, професора, композитора, лауреата міжнародних конкурсів, соліста Національного ансамблю солістів «Київська камерата».

Георгій Черненко – засновник і художній керівник ансамблю ударних інструментів «ARS NOVA» та ансамблю дзвонарної музики «Київські дзвонарі», який на запрошення Королівської академії мистецтв Бельгії вперше виконав українську класику на карильонах (хроматичних дзвонах) у містах Європи.

КНУКіМівці говорили з майстром про старовинне унікальне мистецтво європейських карильонів, долю і перспективи розвитку цього мистецтва в Україні, про традиції українського дзвонарства, різні дзвонарні техніки, а також про лікувальні функції дзвонів. Георгій Васильович розповідав багато про історію першого карильону в Києві, що встановлювався на початку 1990-их років на дзвіниці Михайлівського собору. Цікавими були моменти розповіді про репертуарну палітру карильонів, адже інструмент цей є світським, а отже звучати на ньому може найрізноманітніша музика: від народної до академічної, класичної і сучасної композиторської.

Свою розповідь пан Георгій супроводжував демонструванням фотографій та відеозаписів музики, що виконується на карильоні. Приємно було дізнатися, що сьогодні вже існують пересувні хроматичні дзвони, встановлені на автомашині, що дозволяє використовувати цей інструмент на різноманітних площадках і міських майданах під час святкувань та музичних фестивалів.

Закінчив свою зустріч з аудиторією Георгій Васильович такими словами: «Кожен із вас є унікальною особистістю, не потрібно грати якусь музику, тільки тому, що вона є модною чи навпаки – надважкою для виконання, а отже я її подолаю і буду молодець. Грати треба таку музику, яка для вас є комфортною та знаходить відгук у вашому серці. Не потрібно надяскраво прагнути майстерності: тільки пропустивши через своє серце, ви зможете зрозуміти музику, тільки так може формуватися ваша неповторність, ваша унікальність і рівень вашої професійної досконалості. Шукайте, не бійтеся експериментувати – тільки так ви подолаєте вершини мистецтва!»