СЕРЕД СВІТУ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ МУЗИЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ

29 березня 2016 року студенти факультету музичного мистецтва Київського національного університету культури і мистецтв на чолі з професором кафедри народної художньої творчості та фольклору Р.Д.Гусак у рамках вивчення навчальної дисципліни «Інструментознавство» провели виїзне заняття і відвідали ретроспективну виставку «Народні музичні інструменти XVIII-XX століть» із фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України (НМНАПУ).

Виставка українських музичних інструментів з фондової колекції демонструє, що народне музично-інструментальне мистецтво постійно збагачується створенням нових конструкцій, відродженням і удосконаленням кращих зразків народного інструментарію, що свідчать про високу духовну та матеріальну культуру нашого народу, виявляють багатство його душі.

Початок колекції НМНАПУ було покладено дослідником і збирачем народних інструментів Ігорем Шрамком (1938 - 2010). Його зусиллями було зібрано унікальні експонати, які складають основну частину музейного зібрання інструментів. Серед 700 фондових зразків музичних інструментів на виставці експоновано лише 127. Однак і ці зразки дають змогу ознайомитися з різними групами інструментів:

- Щипкові, ударні  і фрикційні хордофони – бандури, кобза; ліра, скрипка, басоля, козобас, гудок; цимбали);

- Аерофони (духові) – сопілки, окарини, ріжки та їх різновиди, трембіти

- Ударні, фрикційні мембранофони – бубни, бугай;

- Щипковий ідіофон – дримби.

Крім огляду експозиції студенти побували на майстер-класі з оволодіння грою на звичайній плівці, імітуючи спів птахів, який майстерно провела співробітник музею НМНАПУ Неля Силенко.

Необхідно подякувати всім тим майстрам і музейним працівникам, які в етнографічних експедиціях відшукали музичні інструменти, зберігали їх протягом десятиліть, щоб ми могли зараз насолоджуватись цьогорічною виставкою. Ця виставка музичних інструментів ще раз продемонструвала багатство культурних скарбів нашого народу. Кожний музичний інструмент – це окрема історія майстрів, виконавців - музикантів, окрема епоха, що несе в собі пам’ять поколінь українського народу. Бо тільки духовно багатий народ міг створити такі шедеври, що з покоління в покоління трепетно передаються нащадкам.

Студенти подякували всім співробітникам музею і організатору екскурсії – професору КНУКіМ Раїсі Дмитрівні Гусак. Вони отримали прекрасне враження, нові знання, розуміючи, що виставка музичних інструментів з фондової колекції НМНАПУ – це яскрава сторінка історії музичної культури українського народу.