Круглий стіл з питань фольклористики

В рамках «Днів науки на ФММ КНУКіМ – 2016» кафедра народної художньої творчості та фольклору організувала круглий стіл на тему: «Вища фольклористична освіта і фольклорне мистецтво (автентичне, сценічне) в Україні: науково-практичні аспекти»

До участі у дискусії були запрошені викладачі і студенти кафедри, представники Київського обласного центру народної творчості та культосвітньої роботи, відділу патріотичного виховання і краєзнавчої роботи Київського міського Будинку вчителя, Київської лабораторії етномузикології Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, а також Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України і науково-дослідного відділу народного мистецтва та фольклору Національного музею архітектури та побуту України «Пирогово».

Науково-практичні заходи у фольклористів КНУКіМ завжди відбуваються цікаво й креативно. Ось і на цей раз круглий стіл розпочався презентацією завідувача кафедри кандидата історичних наук, доцента Валентини Сінельнікової на тему: «Наукові і творчі проекти кафедри народної художньої творчості та фольклору КНУКіМ 2015 – 2016 рр.: підсумки і плани». А надалі слово взяла молодіжна дослідницька секція круглого столу.

Модераторами молодіжної секції були наукові співробітники Київської лабораторії етномузикології Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського доцент КНУКіМ, кандидат мистецтвознавства Маргарита Скаженик і старший викладач ФММ, здобувач КНУКіМ Олег Коробов. Молоді дослідники – фольклористи – студенти ІУ-го і І-го курсів розповіли про свої польові експедиційні розвідки: Ірина і Марина Бондарук дослідили традиційний фольклор с. Мирутин Славутського району Хмельницької області; Ольга Вакуліч провела фольклорні експедиції у с. Жабров Гощанського району Рівненської області.

Маргарита Гальс і Юлія Юріна розповіли про принагідний запис календарного зимового фольклору Чернігівщини, зроблений у Національному центрі української культури «Музей Івана Гончара». Ірина Ґудзь дослідила традиційний фольклор ареалу Південного Бугу і продемонструвала експедиційні записи фольклорного ансамблю «Чопова криниця» с. Гущинці Калинівського району Вінницької області). Марія Ковалик розповіла про традиційний обрядовий фольклор Кировоградщини і Київщини, а також власні авторські експедиційні дослідження 2016-го року. Тимофій Музичук і Анна Тищенко у своєму виступі зупинилися на знахідках під час січневої фольклорної експедиції 2016-го року у с. Пісочне Ковельського району Волинської області.

Владислав Пешкін присвятив свою доповідь календарному фольклору Житомирщини і надав інформацію про авторські експедиційні записи 2015 – 2016 навчального року. А найкращою серед дослідників – початківців була признана доповідь Йосипа Чави про традиційний фольклор русинів-українців, записаний ним під час авторської фольклорної експедиції у с. Івашковиця Іршавського району Закарпатської області, та дослідження музичної фольклорної спадщини ромів-угорців Берегівського району Закарпаття.

Секція «professional» круглого столу продовжила роботу поважного зібрання: окрім обговорень виступів молодих фольклористів, досвідчені дослідники і практики обговорили низку фахових питань, зокрема:

• Сінельніков І.Г., заслужений працівник культури України, професор з/н. «Методика роботи з фольклорним колективом: концепція підручника (обговорення та дискусія)».
  • Гусак Р.Д., заслужена артистка України, професор з/н. «Підготовка фахівців з інструментального фольклору у мистецьких ВНЗ».
  • Поріцька О.А., кандидат історичних наук, професор з/н, старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» ІМФЕ ім. М.Т. Рильського. «Методологія дослідження міжетнічних впливів на Закарпатті».
  • Коробов О.Ю., ст. викладач, здобувач КНУКіМ. «Міжнародна наукова конференція «Слов’янська мелогеографія»: історія, перспективи, анонс».
  • Кукліна І.М., ст. науковий співробітник науково-дослідного відділу народного мистецтва та фольклору Національного музею народної архітектури та побуту України «Пирогово». «Науково-мистецькі проекти НМНАПУ: до питання співпраці із столичними вишами».
  • Кобюк С.В., завідувач відділу краєзнавства та патріотичного виховання Київського міського Будинку вчителя. «Місце краєзнавства і патріотичного виховання молоді в системі освіти України: нетрадиційні форми роботи».

Круглий стіл з питань дослідницької і практичної фольклористики дав можливість окреслити низку актуальних фахових питань, продемонструвати зацікавленість студентів науковими польовими дослідженнями і визначити перспективні напрями розвитку фольклористичної науково-практичної роботи в КНУКіМ.