ЕтноСвіт – 2016

В Київському «Мистецькому Арсеналі» вдруге відбувся Міжнародний фестиваль традиційних культур «ЕтноСвіт». Більше 250-ти учасників із України та світу представляли на фестивалі традиції, ремесла, народні технології, відкривали таємниці створення рукотворних шедеврів. Серед гостей на цьогорічному фестивалі були співаки, музики і майстри з Грузії, Естонії, Польщі, Білорусі, Литви, України.

Метою фесту є створення платформи для культурного обміну та інтеграції українців у світовий простір. Запрошені з усього світу майстри та гурти через народну культуру відкривали для відвідувачів фестивалю різноманітність та культурне багатство народів світу, їх особливості проявів у формах, орнаментиці, змістах.

Отже кожен відвідувач «ЕтноСвіту» ставав безпосереднім учасником міжкультурного діалогу і створення такої необхідної сьогодні атмосфери взаєморозуміння. Впродовж чотирьох днів фестивалю на гостей «ЕтноСвіту» чекали традиційний ярмарок ремесел, фольклорна програма, майстер-класи з традиційних танців, дитячий простір (народні ігри, забави, майстер-класи), традиційна кухня з різних куточків світу (майстер-класи, презентації, частування), простір спілкування та обміну досвідом (лекції, діалоги, презентації), презентація видань, присвячених культурі та традиціям, кіно про традиції та особливості культури різних народів і країн світу, про народних майстрів, виставки та інсталяції. Спеціальною програмою цьогорічного «ЕтноСвіту» стали заходи в рамках теми «ПростірГЛИНИ», де усі бажаючі могли познайомитися із унікальним та універсальним природним матеріалом, на основі якого ми отримуємо інформацію про культурні та цивілізаційні пласти.

Студенти і викладачі кафедри народної художньої творчості та фольклору ФММ КНУКіМ не залишилися осторонь видатної етнофольклористичної імпрези міжнародного рівня. Кандидат мистецтвознавства доцент – фольклорист Маргарита Скаженик взяла участь у «Лекційному просторі» «ЕтноСвіту» із лекцією «Ранньовесняні обряди Прип’ятського Полісся», а фольклорний ансамбль «Володар», яким керує п. Маргарита, у музичній програмі етнофесту представив пісенну традицію Центрального Полісся.

Старший викладач, фольклорист Ілля Фетисов разом із учасниками свого колективу «Божичі» у музичній програмі фестивалю презентував пісенну і танцювальну традицію Лівобережної України, а, також долучив усіх шанувальників народних танців і студентів – фольклористів ФММ КНУКіМ до нон-стопу традиційних танців, що називався «Травнева ніч або ніч традиційного танцю просто неба». Додамо, що такі музейні ночі є світовою традицією, що набула швидкої популярності у багатьох країнах Європи. Це один із найцікавіших культурних форматів, який збирає сучасних молодих музикантів, співаків, танцівників. Танець – це засіб спілкування і форма відпочинку, це нагода відчути живу енергетику народного традиції. Танці гір, танці степу, забуті танці наших предків, козацькі танці, танці народів світу під живий супровід троїстих музик аж до сходу сонця. Ніч живої музики, - це неповторний досвід і неперевершені враження!

Окрім участі у мистецькій програмі «ЕтноСвіту» студенти – фольклористи КНУКіМ відвідали численні виставки фестивалю, взяли участь у кількох майстер-класах із традиційних українських ремесел, побували у зоні трипільської культури, взяли участь у етно-фотосесії. Безперечно, отримані на «ЕтноСвіті» знання допоможуть фольклористам КНУКіМ у фаховій реалізації і творчих пошуках!

Додамо також, що в організації фестивалю і його мистецькій програмі активну участь взяли випускники – фольклористи КНУКіМ, вже відомі в Україні фахівців – етномузикознавці Валерій Гладунець із своїм мистецьким проектом «Бурса фольклору», Северин Данилейко («Хорея козацька») і віртуоз – інструменталіст Максим Бережнюк. Ми несказанно раді тому, що наші випускники реалізуються, знаходять нові форми популяризації фольклорної спадщини українського народу і КНУКіМу в Україні і світі!!!