З народного джерела

10 – 12 червня 2016 року у Вінниці відбувся ІV-й Всеукраїнський фестиваль-конкурс фольклорних автентичних колективів на приз Гната Танцюри, присвячений 115-й річниці від дня народження видатного українського фольклориста й етнографа. Цей конкурс був започаткований у червні 2001 року до 100-річчя від дня народження знаного подільського фольклориста, етнографа і краєзнавця Гната Трохимовича Танцюри. Проводиться фестиваль – конкурс у м. Вінниця та на батьківщині Танцюри в с. Зятківці Гайсинського району і у м. Гайсин з періодичністю один раз в п’ять років.

Метою проведення Всеукраїнського фестивалю – конкурсу автентичних колективів на приз Ганата Танцюри є збереження та відродження багатовікової спадщини українського фольклору, виявлення фольклорних та фольклорно-етнографічних колективів і окремих виконавців, які є носіями народнопісенної творчості, а також сприяння подальшому вивченню творчої спадщини Гната Танцюри, джерел автентичного фольклору в піснях, народному музикуванні, дійстві, костюмах, етнографічній атрибутиці тощо.

У відкритті та перегляді конкурсної програми, де самобутнє народне мистецтво рідного краю демонстрували 36 фольклорно-етнографічних колективів і 13 окремих виконавців Вінницької області брало участь поважне журі, Головою журі вже вкотре було запрошено професора кафедри народної художньої творчості та фольклору факультету музичного мистецтва КНУКіМ, заслуженого працівника культури України, відмінника народної освити України, керівника відомого фольклорного ансамблю «Кралиця» Івана Сінельнікова.

Окрім вінничан участь у конкурсі брали автентичні виконавці із Хмельницької, Житомирської, Волинської, Черкаської, Івано-Франківської, Чернігівської, Кіровоградської і Чернівецької областей. Всього – 46 колективів і 18 окремих виконавців.

У великому Гала-концерті «Ой зійдимося, роде!» взяли участь переможці конкурсу і кращі творчі колективи Вінницької області, а також спеціально запрошений гість фестивалю – фольклорний ансамбль «Кралиця» КНУКіМ. «Такі фестивалі», - розповів нам голова журі конкурсу Іван Григорович Сінельніков, - «є унікальною можливістю доторкнутися до найкоштовніших перлин народної творчості, відчути, що відродження національної традиційної культури – це не просто слова. Це активний процес, в якому беруть участь і старі, і малі. Ми побачили багато автентичних колективів, які зберігають свою традицію співу, обрядовість, народні промисли, костюм. Наша «Кралиця» стала гостем фестивалю, це для нас дуже почесно, адже таке поважне до нас ставлення є ознакою визнання колективу, його 25-річної творчої діяльності. Ми заспівали кілька пісень із Житомирщини і Чернігівщини, показали українські народні танці «Карапет» і «Во саду лі», а також показали інструментальну музичну традицію».

Свято народної музики на Поділлі відгуло співами, танцями, народною музикою! Ми раді, що кнукімівські фольклористи стали його учасниками і скористалися унікальною можливістю доторкнутися до народного джерела традиційної культури українського народу.