ФОЛЬКСПІВИ У РІВНОМУ

Усі ми знаємо: люба річка починається із невеличкого джерельця. Із такого джерела колись розпочала свою творчу діяльність і кнукімівська «Кралиця» - сьогодні відомий вже далеко за межами України студентський фольклорний колектив, що існує на факультеті музичного мистецтва КНУКіМ вже 26-й рік!

Точніше, у попередньому реченні слово «джерело» має бути написаним із великої літери – «Джерело», - адже таку назву має фольклорний ансамбль Рівненського державного гуманітарного університету, який зовсім нещодавно відсвяткував вже 30-й ювілейний день народження. І пов’язує цей колектив із нашою «Кралицею» ім’я засновника – заслуженого працівника культури України професора Івана Григоровича Сінельнікова: будучі студентом тодішнього Рівненського інституту культури він став разом із доцентом РДГУ Раїсою Володимирівною Цапун одним із співзасновників «Джерела», присвятив йому свої студентські роки, а згодом в Києві організував свій фольклорний колектив – «Кралицю».

Отже, святкування 30-річчя «Джерела» не могло відбутися без участі кнукімівської «Кралиці», учасники якої радо відгукнулися на запрошення із Рівного долучитися до святкових фольклорних урочистостей. Святковий концерт відбувся в залі Інституту мистецтв РДГУ. В ньому взяли участь учасники нинішнього складу колективу та випускники, які прибули зі своїми фольклорними колективами.

«Засновницею і незмінним керівником фольклорного коленктиву "Джерело" є доцент кафедри фольклору й народного співу Інституту мистецтв РДГУ Раїса Цапун. На одній кафедрі з Раїсою Цапун розпочинав свою вокальну кар'єру в далекі 1980-ті рр. у Рівненському інституті культури під керівництвом незабутнього Василя Павлюка й Іван Сінельніков. Його можна по-праву називати співорганізатором "Джерела", бо колектив починався з їхнього дуету. Нині Іван Сінельніков керівник відомого столичного гурту "Кралиця", професор КНУКіМ. Фольклористи підтримують творчі зв’язки і вже традиційно на іменини до «Джерела» приїздять київські студенти, а на іменини до «Кралиці» везуть свої нові фольклорні шедеври студенти з Рівненського Інтитуту мистецтв», - так анонсувався приїзд «Кралиці» у Рівне на сайті http://www.rvnews.rv.ua («Усі новини Рівненщини на одному сайті»).

«Усіх нас після першої ж фольклорної експедиції на Рівненське Полісся захопила жива стародавня традиція гуртового співу», - згадувала зі сцені під час урочистостей пані Раїса Цапун. – «Вивчаючи автентичні пісні, ми – недосвідчені тоді ще молоді фольклорні виконавці – дбали і про таке ж автентичне вбрання, яке стало самобутнім відображенням традиційної культури регіону. В той час такий підхід був новим і опинитися на сцені в автентичному селянському вбранні та співати на мові поліської місцевої говірки було нечуваною сміливістю. За такі речі тоді не хвалили. В коридорах тодішнього інституту культури між викладачами точилися невпинні суперечки між тим, чи потрібне взагалі таке явище, як фольклорний ансамбль, коли існує народний хор? Проте після першого ж успішного концерту, що намагався відтворити автентичні традиції народного співу, ми так закохалися в цей спів, що всеціло присвятили себе дослідженню, реконструкції та відтворенню календарно-обрядового музичного фольклору поліського краю».

Нині колектив пишається різножанровим репертуаром та не менш талановитими студентами. В основі багатого репертуару фольклорного ансамблю «Джерело» пісенний мелос Рівненського та Житомирського Полісся. Де б не виступав цей колектив, глядацька аудиторія зустрічає його оваціями. За три десятиріччя своєї діяльності колектив має масу відзнак та нагород: рівненське «Джерело» є лауреатом, дипломантом та володарем Гран-прі ряду всеукраїнських та міжнародних фольклорних фестивалів.

«Кралиця» взяла участь у концерті з нагоди ювілейної річниці творчої діяльності фольклорного колективу РДГУ, співала багато і щиро вітала своїх колег із святом! А ще – краличани скористалися можливістю відвідати історичні місця у Рівному, а також стали гостями Рівненського обласного радіо і вранішньої передачі «Один на один» на місцевому телебаченні, що відбувалася у прямому ефірі, де розповіли про наш виш, особливості фольклористичної освіти у КНУКіМ і роль фольклористів – кнукімівців у процесі збереження і популяризації нематеріальної культурної спадщини українського народу.