Факультет музичного мистецтва

​​​​

Вересаєве свято

VI Всеукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва «Вересаєве свято» цього року вкотре відбувався у с. Сокиринці, що на Чернігівщині, і був приурочений до 210-річчя від дня народження видатного українського бандуриста, легендарного кобзаря Остапа Вересая.

Всеукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва «Вересаєве свято» вперше відбувся у Сокиринцях у 1988 році і відтоді став візитною карткою Чернігівщини та подією загальнодержавного значення у культурно-мистецькому житті України. Востаннє він проходив у Сокиринцях у червні 2006 року. Але вже цього року фестиваль повернувся на Срібнянщину, щоб знову вшанувати пам’ять про легенду кобзарського мистецтва України світового масштабу – Остапа Вересая.

Капела бандуристів КНУКіМ (художній керівник – заслужений артист України. професор Андрій Іваниш, хормейстер – заслужений діяч мистецтв України, професор Володимир Курач) була запрошена на свято після вдалої гастрольної подорожі до Чернігова у квітні цього року. У рамках фестивалю відбувалися концерти творчих колективів, на центральному майдані села традиційно розгорнулося «Містечко майстрів», де були розташовані виставки народної творчості Чернігівської області та сільських громад Срібнянського району.

Студентам-бандуристам КНУКіМ було надзвичайно почесно і приємно виступати перед глядачами на давній сокирнянський землі, доторкнутися до давньої кобзарської історії і вшанувати пам’ять видатного митця. Капела бандуристів КНУКіМ взяла участь у відкритті відреставрованого пам’ятного знаку «Кобзарям України» – єдиного у світі пам’ятника кобзарям-бандуристам, що прикрашає трасу біля повороту на с. Сокиринці, нагадуючи всім про славетні кобзарські місця нашої країни.

Для гостей і студентів-бандуристів КНУКіМ відбулася екскурсія парковою алеєї до Палацу Галаганів і послухати надзвичайно цікаву його історію. У 1823–1829 роках прилуцький полковник Павло Галаган спорудив в Сокиринцях за проектом архітектора Павла Дубровського величний мурований палац на 60 кімнат з високим декоративним куполом у стилі ампір, що до сьогодні вражає відвідувачів своєю величчю й неповторною красою. Водночас садівник-австрієць Бістерфельд розбив навколо палацу великий ландшафтний парк з альтанками, церквою і каплицею, греблею і двома мостами. У палаці була велика мистецька галерея (вона стала основою для заснування Чернігівського художнього музею), унікальна коштовна колекція посуду і зброї. Тут діяв кріпацький театр і хор. Через це Сокиринці колись називали «українським Парнасом».

Остап Вересай був кріпаком Галаганів, незрячий кобзар понад сорок років мандрував містами і селами України. Його помітив художник Лев Жемчужников, який записав від Остапа Вересая кілька пісень, намалював його портрет і познайомив із Пантелеймоном Кулішем, який також записав від нього кілька пісень. Куліш розповів про Вересая Тарасові Шевченку, який 1860 року послав Вересаєві гроші та свого «Кобзаря» з підписом: “Брату Остапу від Т. Г. Шевченка”.

Майстерною грою на бандурі, жанровим розмаїттям кобзаревого репертуару захоплювалися М. Лисенко, О. Русов, О. Міллер, П. Куліш, П. Мартинович, О. Сластіон, П. Чубинський, які пропагували його творчість. 28 вересня 1873 року, на пропозицію Григорія Ґалаґана, було скликано засідання Південно-західного відділу Російського географічного товариства, дійсний член якого Микола Лисенко виголосив реферат «Характеристика музичних особливостей українських дум і пісень, виконуваних кобзарем Вересаєм». 1875 року у супроводі М. Лисенка та П. Чубинського Вересай побував у Петербурзі, де виступив на засіданні Російського географічного товариства, в Музеї етнографії і старожитностей, у Петербурзькому залі Благородного зібрання, на засіданні Слов’янського благодійного комітету, на сніданку, влаштованому українцями в пам’ять про Т.Г. Шевченка, у Зимовому палаці під час лекції з народної словесності професора О. Міллера. Але до кінця свого довгого життя (а прожив він майже 100 років) Вересай жив у Сокиринцях, де і похований.

На фестивалі своїми виступами радували гостей Національна капела бандуристів ім. Григорія Майбороди (м. Київ), народний артист України, лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка кобзар Василь Нечепа, капела бандуристів ім. Остапа Вересая Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, зразковий дитячий ансамбль бандуристів «Соколики» (м. Чернігів), капела бандуристів «Зачарована Десна» Чернігівського музичного училища ім. Левка Ревуцького, кращі художні колективи Чернігівщини. Бандуристи КНУКіМ впевнено й переконливо звучали на сцені  поруч з такими  знаними колективами: капела бандуристів КНУКіМ виконала для великої глядацької громади біля палацу Галаганів українські народні пісні «Ой у полі верба», «Їхав, їхав козак містом», «Ой сусідко» та багато інших, молодим дзвінким голосам наших бандуристів підспівував весь майдан.

Після свого концертного виступу студенти-бандуристи КНУКіМ разом із керівниками капели Андрієм Іванишем, Володимиром Курачем і завідувачем кафедри бандури та кобзарського мистецтва КНУКіМ, народним артистом України, головою Національної спілки кобзарів України Володимиром Єсипком вшанували пам’ять видатного кобзаря Остапа Вересая і поклали квіти на його могилу, а також до пам’ятника Остапові Вересаю в Срибнянському парку. А наприкінці фестивалю зведена капела бандуристів, в який взяли участь всі фестивальні колективи разом з бандуристами КНУКіМ, виконала «Молитву за Україну» і «Реве та стогне Дніпр широкий».

Цікаво, що під час VI Всеукраїнського фестивалю кобзарського мистецтва «Вересаєве свято» відбувся також Міжрегіональний туристичний форум «Чернігівщина туристична – 2013», основною метою якого є популяризація туристичного потенціалу Чернігівщини й інших регіонів України, налагодження співробітництва, обміну досвідом і пошуку партнерів для активізації маркетингової та інвестиційної політики в галузі туризму. Майже з усіх куточків України на форум завітали представники туристичних агенцій та державних установ, що опікуються розвитком туризму. На «Вересаєвому святі» побували тисячі гостей із різних регіонів не тільки Чернігівщини, а й інших областей і навіть країн-сусідів. Було проведено презентації нових туристичних маршрутів, колеги обмінювалися своїм досвідом, зав’язувалися нові дружні партнерські відносини. Багато хто із присутніх на форумі цікавився традиційним кобзарським мистецтвом, розпитував у студентів КНУКіМ про нашу капелу бандуристів, здобутки й концертну діяльність, пропонували співпрацю.

 

Безсумнівно, цьогорічні мистецькі дійства для Срібнянщини були справжнім святом, на якому яскравою перлиною сяяла капела бандуристів КНУКіМ.

м. Київ, вул. Чигоріна, 20, ауд. 48, Телефон: (044) 284-51-49(096) 391-28-91(098) 398-20-30 Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Консультуємо абітурієнтів за телефонами: (067) 314-49-10

✔  артист-вокаліст естрадного співу
Консультує: Попова Алла Борисівна, тел. (050) 207-37-73

✔  керівник капели бандуристів, артист оркестру / ансамблю / капели бандуристів, диригент, викладач
Консультує: Дорофєєва Вероніка Юріївна, тел. (068) 776-07-08

✔  керівник народного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач
Консультує: Скопцова Олена Михайлівна, тел. (067) 920-65-74

✔  керівник фольклорного ансамблю, артист ансамблю, викладач
Консультує:
Сінельнікова Валентина Володимирівна, тел. (098) 398-20-30

✔  керівник академічного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач​
Консультує: Кречко Наталія Михайлівна, тел. (067) 279-73-74