​​​​

Українська коляда в Румунії

Фольклорний ансамбль «Кралиця» кафедри народної художньої творчості та фольклору ФММ КНУКіМ взяв участь у ХХІІІ-му Міжнародному фестивалі колядок і зимових традицій українців Румунії. Фестиваль відбувся у місті Сегету Мармацеї (область Мараморош Румунії).

Надзвичайно цікавою і пізнавальною стала ця гастрольна подорож зимовою Європою для краличан і їхніх керівників – заслуженого працівника культури України, професора Івана Сінельнікова і кандидата історичних наук, доцента Валентини Сінельнікової. Фестиваль – це завжди можливість познайомитися із іншими культурами світу, етнічними традиціями різних народів, різноманітною музикою, історією різних країн. Цей фестиваль був особливим – він дав нам можливість поспілкуватися із українцями румунської діаспори: саме в області Мараморош мешкає понад 60 % усіх українців Румунії.

Вражало усе: величні карпатські гори, високогірні дорожні перевали, чисте повітря, неповторні засніжені, наче намальовані, ліси на горах і пагорбах, бурхливі гірські річки і поважна Тиса, що омиває Сегету і є кордоном між Україною і Румунією. «Кралиця» взяла участь у службі в православному храмі Сегету, яка велася українською мовою: на прохання священників, що правили службу, студенти – фольклористи КНУКіМ заспівали у храмі колядки «Ой сів Ісус Христос та вечеряти» і «Добрий вечір, пане господарю».

Далі була урочиста хода містом разом із учасниками фестивалю із різних міст і сіл Румунії і Угорщини, де існують українські осередки. Дощ не завадив «Кралиці» і учасникам ходи продемонструвати місцевим жителям, що вийшли на вулиці міста подивитися на українське різнобарв’я, свою надзвичайну музикальність і щирість.  Усі співали колядок і щедрівок, сканували «Слава Україні!» і різноманітні віршовані колядні побажання.

Головний фестивальний концерт відбувся на сцені школи – гімназії мистецтв м. Сегету Мармацеї. Найрізноманітніші колективи румунських українців співали в цей день відомі усім в Україні колядки «Нова радість стала», «Старий рік минає», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Щедрик», «Ой сивая тая зозуленька», а також свої місцеві колядні пісні, промовляли віншування усім присутнім щастя, здоров’я, добробуту у прийдешньому році, демонстрували місцеві вертепні традиції.

Виступ кнукімівської «Кралиці» став родзинкою фестивалю: нетипові для місцевих українців центральноукраїнські колядки і щедрівки, багатоголосний широкий наддніпрянський спів нашого колективу вразив глядачів (спів місцевих українців є здебільшого одноголосним): виступ «Кралиці» масово знімали на відео, а наші дівчата – красуні у різноманітних яскравих костюмах центральної України стали зірками фотосесій усіх фотокореспондентів фестивалю.

На фестивалі було ще безліч майданчиків для спілкувань: і тут краличани були у центрі уваги фестивальної громади – ми танцювали румунську хору (колективний народний танець) і вчили із румунськими українцями наш танок «Гречаники», а також багато співали, співали, співали. Окрім мистецької програми фестивалю «Кралиця» взяла участь у кількох екскурсіях по місту Сегету і у неповторний дерев’яний монастир у гірському місті Бирсан. А по дорозі на фестиваль ми не змогли не скористатися можливістю і відвідали різдвяно-новорічний Львів, а на зворотному шляху провели екскурсію до величного Мукачівського замку-паланку.

Учасники «Кралиці» надзвичайно вдячні керівникові фестивалю – голові повітової Марамороської організації Союзу українців Румунії професору Мирославу Петрецькому за запрошення на мистецьку гостину до Сегету Мармацеї, за постійну увагу і щирий та теплий прийом і зустрічне запрошення на шевченківські дні до Румунії! Висловлюємо свою щиру вдячність також деканату факультету музичного мистецтва за повсякчасну підтримку! Надіємося, що наша співпраця із румунськими українцями буде багаторічною і стане однією із цеглинок у зміцненні українства в Румунії і світі!

м. Київ, вул. Чигоріна, 20, ауд. 48, Телефон: (044) 284-51-49(096) 391-28-91(098) 398-20-30 Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Консультуємо абітурієнтів за телефонами: (067) 314-49-10

✔  артист-вокаліст естрадного співу
Консультує: Попова Алла Борисівна, тел. (050) 207-37-73

✔  керівник капели бандуристів, артист оркестру / ансамблю / капели бандуристів, диригент, викладач