Факультет музичного мистецтва

​​​​

Ажурне диво – українська витинанка

На запрошення Лабораторії музичного фольклору Кафедри народної художньої творчості та фольклору Факультету музичного мистецтва КНУКіМ до студентської молоді з авторським майстер-класом завітала знана народна майстриня декоративно-прикладного мистецтва Вікторія Філь.

Гостя назвала свою творчість різноплановою. Вікторія і справді практикує вміння у дуже широкому колі українських народних ремесел, зокрема займається виготовленням авторської ляльки, ляльки-мотанки, іграшок, витинанок, писанок, живописом, декоративним розписом. Відтворює давні зразки вишивки Середньої Наддніпрянщини і створює нові схеми орнаментів.

«Трохи часу, і руки самі тягнуться до творіння, все нові ідеї та фантазії спонукають до їх втілення. Пошуки потрібного матеріалу для досягнення того чи іншого художнього образу, і згодом народжується нова лялька, іграшка, картина…», – зазначає пані Вікторія.

Із КНУКіМівцями майстриня вирішила поділитися секретами виготовлення справжнього ажурного дива – української витинанки, назвавши це мистецтво «вирізанням сніжинок, яке потребує багато часу, терпіння і фантазії».

За технологічними та художніми особливостями витинанки поділяються на:

  • ажурні – виготовляються з одного аркуша паперу, зображення міститься у прорізах;
  • силуетні – зображення виступає силуетом;
  • одинарні – виготовляються з одного аркуша паперу;
  • складні – аплікаційні з кількох аркушів паперу, тому майже завжди багатоколірні.

Мистецтво витинанки відоме українцям ще з давніх-давен. Наші предки використовували їх, як прикраси для сволоків, вікон, замість фіранок.

Вікторія Філь продемонструвала студентам кілька власних робіт, які щиро вразили учасників майстер-класу делікатністю вирізання тонких ліній та багатством сюжету. До речі, кожен елемент витинанок майстрині наділений змістом. Це не просто набір фігурок, квітів та ліній. Наприклад, на роботі, яку у Вікторії замовив один київський навчальний заклад як подарунок для одеського, вмістились такі образи: каштани (квітучий символ Києва), розкрита книга і сова (знання, наука), пташки на гілках каштана (студенти), хвилі та чайки (найвідоміші уособлення морського міста). І це все на аркуші формату А4!

Потім КНУКіМівці спробували власноруч виготовити паперову мережку-витинанку. Спочатку були сумніви, чи взагалі з першого разу можливо вирізати щось варте уваги, та з допомогою повчальних настанов пані Вікторії наприкінці зустрічі майже кожен зміг похизуватися власним креативним витвором.

Натхненні роботами майстрині, КНУКіМівці вирішили не змарнувати безцінних знань й поділилися, що обов’язково використають елементи витинанок для виготовлення подарунків до Дня святого Валентина.

м. Київ, вул. Чигоріна, 20, ауд. 48, Телефон: (044) 284-51-49(096) 391-28-91(098) 398-20-30 Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Консультуємо абітурієнтів за телефонами: (067) 314-49-10

✔  артист-вокаліст естрадного співу
Консультує: Попова Алла Борисівна, тел. (050) 207-37-73

✔  керівник капели бандуристів, артист оркестру / ансамблю / капели бандуристів, диригент, викладач
Консультує: Дорофєєва Вероніка Юріївна, тел. (068) 776-07-08

✔  керівник народного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач
Консультує: Скопцова Олена Михайлівна, тел. (067) 920-65-74

✔  керівник фольклорного ансамблю, артист ансамблю, викладач
Консультує:
Сінельнікова Валентина Володимирівна, тел. (098) 398-20-30

✔  керівник академічного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач​
Консультує: Кречко Наталія Михайлівна, тел. (067) 279-73-74