Факультет музичного мистецтва

​​​​

Полинь народна пісне Будапештом!

«Якби в Україні всі справи були у такому ладу і гармонії, як їхній спів, то це була б найпотужніша держава в світі», - слушно зауважили свого часу в американському журналі після виступу хору Олександра Кошиця. А й справді, про красу української народної пісні говорять по всьому світу! З пісень промовляє добра, щедра і прекрасна душа народу… Я не помилився, коли наголосив на світовому рівні цього духовного скарбу українців. Чим підтвердити мої переконання, запитаєте ви? Ну що ж, якщо готові, тоді загострюйте максимальну увагу, і вперед!

Український народний хор імені Станіслава Павлюченка Київського національного університету культури і мистецтв (художній керівник та головний диригент – професор Олена Скопцова) – перлина культурного обличчя України. І це факт, якби-то для когось не звучало дивним. Зовсім нещодавно павлюченківці в черговий раз здійснили мистецьку подорож. Цього разу до неймовірно казкового Будапешту.

Доба в автобусі видалася напрочуд веселою та минула непомітно. В передчутті чогось незвіданого артисти не встигли отямитись, як опинилися в столиці Угорщини – Будапешті. Міжнародний фестиваль фольклорної пісні «Будапешт 2016», що проходив з 6 по 8 листопада, радо зустрів Польщу, Грузію, Македонію, Росію, Румунію, Чехію, Болгарію, Німеччину, і, звичайно ж, Україну. Переповнена концертна зала одного з місцевих театрів міста завмерла в очікуванні, коли на сцену вийшли красиві дівчата та юнаки з України, і цю тишу вмить перервав чудовий спів, висока майстерність та професіоналізм. Колектив виконав ряд прекрасних творів: «Зеленеє жито, зелене», «Їхали хлопці, три запорожці», «Їхали козаченьки степом-долиною», «Ой, горе тій чайці» (солістка Тетяна Лузан). Віртуозна гра баяніста Олександра Лузана яскраво увінчалась у вокальну палітру виступу. Здавалося, що це найяскравіше представлення України, її колориту, мелодики, яке тільки могло б бути. 

Проте чергову порцію адреналіну, майстерності та невимовної харизми представив прекрасний студентський ансамбль КНУКіМ «Ad libitum» (ходожній керівник та головний диригент Олена Скопцова). По-сучасному, але водночас не втрачаючи народного колориту, артисти виконали пісні «Чому бджоли не йдуть в поле», «Ой, у полі сніг біленький»; по-модерному прозвучали композиції «Ти до мене не ходи» та «Король Лев» (соліст Антон Трибушенко). І на завершення – візитна картка ансамблю, пісня, яку віднині полюбили і знають в Будапешті, -  «Стукалка-грюкалка», звучала так щиро і піднесено, що група підтримки, на чолі із своїм керманичем професор кафедри народнопісенного та хорового виконавства КНУКіМ Наталією Олександрівною Перцовою не витримала і гордо, на всю Європу «проскандувала»: «Слава Україні!», високо підіймаючи жовто-блакитні стяги. Ця підтримка на вагу золота! 

Логічним доповненням розкриття національного колориту став виступ випускниці фольклорного ансамблю «Кралиця» КНУКіМ (художній керівник заслужений працівник культури України Іван Сінельніков) Анни Лотиш. Артистка виконала ряд пісень, вкладаючи в них глибоку філософію, біль, радість і любов… 

Окремо хочу поділитися враженнями від Будапешту. Гуляючи по місту, артисти оглянули Королівський палац, замок Дракули, церкву Матяша, Рибацький бастіон, Базиліку Св. Іштвана, будинок Національної опери, будівлю Синагоги і, звичайно ж, будівлю Парламенту. Промчавши проспектом Андраші, найколоритнішим проспектом міста, кнукімівці відвідали площу Героїв, з встановленим в центрі неї пам’ятником Тисячоліття здобуття угорцями незалежності Батьківщини. Неперевершеною та незабутньою була вечірня прогулянка по Дунаю на пароплаві, де павлюченківці змогли повню мірою осягнути велич та пишність казкового міста. 

Ще довго артисти будуть згадувати свій візит до місцевого аквапарку. Екстремальні гірки, термальний басейн настільки захопили, що ніщо того дня не могло зіпсувати піднесений настрій. Але повернемося до підсумків фестивалю.

Павлюченківці як завжди були на висоті, після завершення концертних виступів стало очевидним, хто «повезе» перемогу додому. Радості не було меж! Браво народному хорові, браво ансамблю, браво їхньому художньому керівнику та головному диригенту Олені Михайлівні Скопцовій! 

Будапешт ще довго тримав нас в своїх теплих обіймах, але час непідвладний людині, все рано чи пізно закінчується, залишається пам'ять, емоції. І, звичайно ж, бажання кожного повернутися з новим репертуаром, з новим настроєм. На такій оптимістичній ноті зморені, але щасливі, з новими думками, враженнями, але не меш перспективними ідеями поверталися в Київ. Позаду тисячі кілометрів, мільйони овацій, слів вдячності, а головне – багаж безцінного досвіду! Вкотре довели, що народна пісня живе! Вона неповторна, вона цікава, вона йде в ногу часу, її не те щоб сприймає світ, а просто шаленіє від її мелодики. 

І актуальними залишаються слова Павела Шефарика «Українці дуже багаті, може, найбагатші поміж усіма слов’янами, різнобарвними народними піснями. Вони не мудрують, складаючи свої пісні; у них пісні виростають самі, як квіти на полях зелених, і їх така кількість, якою не може похвалитися жоден народ у світі». А й справді, поки будуть такі прекрасні колективи, як Український народний хор імені Станіслава Павлюченка, ці слова не будуть пустими, бо матимуть колосальне підтвердження – високопрофесійне виконання, аналогів якому немає ніде!

Від автора  - артист хору, студент ІІІ курсу Костянтин Омелянчук

м. Київ, вул. Чигоріна, 20, ауд. 48, Телефон: (044) 284-51-49(096) 391-28-91(098) 398-20-30 Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Консультуємо абітурієнтів за телефонами: (067) 314-49-10

✔  артист-вокаліст естрадного співу
Консультує: Попова Алла Борисівна, тел. (050) 207-37-73

✔  керівник капели бандуристів, артист оркестру / ансамблю / капели бандуристів, диригент, викладач
Консультує: Дорофєєва Вероніка Юріївна, тел. (068) 776-07-08

✔  керівник народного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач
Консультує: Скопцова Олена Михайлівна, тел. (067) 920-65-74

✔  керівник фольклорного ансамблю, артист ансамблю, викладач
Консультує:
Сінельнікова Валентина Володимирівна, тел. (098) 398-20-30

✔  керівник академічного хору, диригент, артист хору, соліст-вокаліст, викладач​
Консультує: Кречко Наталія Михайлівна, тел. (067) 279-73-74